Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.5.2014 - 10.5.2014

Hořící keř v korejské premiéře

Na 15. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Jeonju bude mít svou korejskou premiéru film režisérky Agnieszky Holland Hořící keř. Snímek pojednává o událostech spojených s upálením Jana Palacha v roce 1969. Projekce bude uvedena samotnou představitelkou hlavní role, herečkou Tatianou Pauhofovou, jež přijala pozvání festivalu a na jejíž návštěvě se podílí České centrum Soul spolu s kanceláří CzechTourismu. Projekce bude zároveň doplněna tématickou výstavou Jan Palach ´69.

Hořící keř vznikl jako trojdílná minisérie televize HBO, která jej loni odvysílala v 15 zemích Evropy, prodala do dalších osmi zemí včetně Itálie, Francie a Skandinávie a v červnu ho uvede do amerických kin. Drama o alarmujícím činu Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci Československa v roce 1969, nadchlo kritiku i publicisty a bylo ověnčeno řadou ocenění. Snímek v únoru získal jedenáct Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář. Měsíc předtím byl vyhlášen i nejlepším filmem roku 2013 podle hlasování českých filmových kritiků a publicistů, když proměnil šest z deseti nominací včetně těch hlavních. Autor scénáře Štěpán Hulík převzal navíc Cenu RWE pro Objev roku. Nejnověji si film odvezl hlavní cenu CIGNIS z Mezinárodního filmového festivalu v Hongkongu.

Korejskému publiku bude film na festivalu představen poprvé. Promítání uvede samotná představitelka hlavní postavy, advokátky Dagmar Burešové, herečka Tatiana Pauhofová. Příběh Jana Palacha dokreslí také korejská verze výstavy Jan Palach ´69. Tato výstava vznikla v rámci vzpomínkových akcí k 40. výročí sebeupálení Jana Palacha, které organizovala Filozofická fakulta UK ve spolupráci s Národním muzeem, Ústavem pro studium totalitních režimů a Archivem bezpečnostních složek.

Mezinárodní filmový festival v Jeonju je významným festivalem dokumentárních a žánrových filmů v asijském regionu. V loňském roce byla na festivalu ve spolupráci s Českým centrem Soul uvedena sekce filmů s kafkovskou tématikou nazvaná Kafka Meets Film.

 

http://www.hbo.cz/series/horici-ker

http://eng.jiff.or.kr/f00_movie/f20_screen_detail.asp?idx=3109

Místo konání:
Jeonju International Film Festival
Datum:

Od: 1.5.2014
Do: 10.5.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala