Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.4.2014

České dudy součástí Mezinárodní expozice hudebních nástrojů v Koreji

České centrum Soul a Velvyslanectví ČR v KR věnovali do Mezinárodní sbírky hudebních nástrojů v Kulturním centru města Sǒngnam v Koreji české dudy. Tento cenný nástroj z dílny mistra Josefa Šteffka z roku 1929 předala za obě instituce vedoucí Českého centra Soul Michaela Lee přímo do rukou ředitelky Kulturní nadace města Sǒngnam Sin Sǒn-hǔi během slavnostní ceremonie v pondělí 14.4.2014. U příležitosti slavnostního předání proběhlo v prostorách expozice mezinárodní hudební vystoupení celkem 17 interpretů z 8 zemí světa. Českou republiku reprezentoval dlouholetý hudebník Soulské filharmonie český hornista Michal Emanovský.

Mezinárodní expozice hudebních nástrojů v Kulturním centru města Sǒngnam, které se nachází v těsné blízkosti hlavního města Soulu, je umístěna v prostorách opery a zahrnuje na 150 hudebních nástrojů téměř z 50 zemí Asie, Afriky, Ameriky, Evropy a Oceánie. V loňském roce sbírku založila současná ředitelka Kulturní nadace města Sǒngnam Sin Sǒn-hǔi po svém nástupu do funkce. Od pondělí 14. dubna přibyl do mezinárodní sbírky také cenný český nástroj - dudy z dílny Josefa Šteffka z roku 1929, které Kulturnímu centru města Sǒngnam věnovalo České centrum Soul společně s Velvyslanectvím ČR v KR. U příležitosti slavnostního předání cenného českého nástroje se v prostorách Mezinárodní expozice hudebních nástrojů uskutečnilo mezinárodní hudební vystoupení, v jehož průběhu zazněla hudba v podání 17 interpretů z Číny, Koreje, Mongolska, Indie, Tibetu, Vietnamu, USA, Běloruska a České republiky, kterou zastoupil český hornista a dlouholetý hudebník Soulské filharmonie Michal Emanovský. Tímto koncertem pod názvem „Okénko do světa hudby - Hudba přivolávající jaro“ uvítalo Kulturní centrum města Sǒngnam v Mezinárodní expozici hudebních nástrojů jaro a zahájilo tak sérii koncertů pro čtyři roční období, jejichž cílem je představit hudbu z nejrůznějších koutů světa. Na podzimním koncertu by v prostorách expozice měly zaznít také české dudy v podání Renáty Fučíkové, která je známa především jako autorka a ilustrátorka dětské literatury.   

Kulturní centrum města Sǒngnam (Seognam Arts Center) bylo otevřeno v roce 2005 a spravuje jej Kulturní nadace města Sǒngnam. Je multifunkčním kulturním komplexem zahrnujícím operu, koncertní síň, divadlo, galerii a mediální centrum. Hlavním cílem centra je přinést obyvatelům města domácí ale i zahraniční kulturu a umění. Za krátkou dobu existence navštívilo centrum několik miliónů návštěvníků, kteří měli možnost shlédnout i řadu významných zahraničních umělců . Letošní sérii zahraničních koncertů zahájil Skotský komorní orchestr a italský ansámbl Il Giardino Armonico. Vrchol letošní sezóny představuje vystoupení Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem v rámci projektu „2014 Rok české hudby“ na konci května.

Místo konání:
Seongnam Arts Center
Datum:

14.4.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala