Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.6.2020 14:00 - 23.6.2020 19:00

Dokumentární pondělky: sledujte s Českými centry online!

Česká centra ve spolupráci s VOD platformou Dafilms uvádějí speciální cyklus vybraných českých dokumentů, které je možné sledovat on-line vždy každé pondělí v červnu.

Červnové pondělky budou patřit vybraným českým dokumentům, jež bude možné zhlédnout zdarma vždy od 19.00 hodin CEST na webové stránce www.dafilms.com. Po projekci každého filmu bude na platformě ZOOM následovat debata s jeho filmovými tvůrci.

Cyklus zahájí 1. června dokumentární film Trabantem tam a zase zpátky a následná diskuse s cestovatelem Danem Přibáněm. Snímek plný černého humoru a adrenalinových zážitků popisuje cestu skupiny dobrodruhů, kteří křižují celý svět v neobvyklém dopravním prostředku – trabantu. Výprava začíná v Indii a pokračuje přes Nepál, Himaláje, Pákistán, Čínu, Uzbekistán, Rusko, Ukrajinu a nakonec zpátky domů.


Projekt pokračuje 8. června promítáním dokumentu režiséra Pavla Jurdy – Jmenuji se Hladový Bizon. Příběh nevidomého Jana, kterému se navíc zhoršuje také sluch, se odehrává převážně v indiánské rezervaci v Novém Mexiku. Hladový Bizon, jak se Jan nazývá, se spolu se svou ženou Zuzanou vydává za medicinmanem z kmene Navahů, aby u něho podstoupil ozdravný rituál.


Jako třetí snímek uvedou Česká centra dokumentární film Central Bus Station, který v minulém roce natočil režisér Tomáš Elšík. Tento filmový tvůrce nás 15. června zavede do Tel Avivu, na jedno z největších, ale zároveň také nejžalostnějších autobusových nádraží na světě. Toto místo se postupně proměnilo v nekonečný labyrint chodeb a lidských osudů a stalo se tak oázou pro imigranty z celého světa.


Dokumetární cyklus pokračuje dále 22. června snímkem režiséra Miroslava Janka z roku 2014 - Evangelium podle Brabence. Tento dokument zachycuje rozhovory novinářky Renaty Kalenské s Vratislavem Brabencem. Člen legendární undergroundové kapely Plastic People of the Universe v nich vzpomíná na dobu komunistických represí. Film také zprostředkovává osobní zážitky reportérky s touto jedinečnou osobností.


Projekt vznikl ve spolupráci s mezinárodní platformou Dafilms zaměřenou na online distribucí dokumentárních a experimentálních filmů, především z evropské produkce.

      

    

 

Místo konání:
Datum:

Od: 1.6.2020 14:00
Do: 23.6.2020 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala