Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.12.2018 16:00 - 0:00

FILMOVÝ FESTIVAL EUNIC 2018 - „1968: A YEAR OF CHANGE“

Korejský cluster EUNICu a Historické muzeum hlavního města Soulu zahájily 4. ročník filmového festivalu EUNICu. Letošní ročník pod názvem „1968: A Year of Change“ si u příležitosti 50-letého výročí připomene bouřlivé události tohoto období. Každou sobotu od 3.11. do 1.12. uvede festival celkem 9 filmů z 8 evropských zemí. Kromě mistrovských děl světoznámých režisérů, jakými jsou Jean-Luc Godard, Ingmar Bergman, Carlos Saura nebo Stanley Kubrick, se na festivalu představí také dva německé filmy – „Die Legende von Paul und Paula“ a „Ich bin ein Elefant, Madame“, maďarská komedie „Made in Hungária“ či italský dokumentární film „Assalto al cielo“. České centrum Soul uvede v korejské premiéře komedii Petra Nikolaeva Báječná léta pod psa jako připomínku Pražského jara a invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Projekce zahájí krátkými přednáškami řada filmových i dalších odborníků. Na festival také zavítá maďarský režisér Gergely Fonyó či německý kulturolog a historik Andreas Kötzing.

Filmový festival EUNICu začal v Koreji v roce 2015 původně jako jednorázová akce, kterou členové korejského clusteru a Historické muzeum hlavního města Soulu uspořádali u příležitosti 70-letého výročí konce 2. světové války.  Pod názvem „Life and Cities in Postwar Europe“ se však 1. ročník festivalu nezaměřil tematicky na válku jako takovou, nýbrž na poválečný vývoj v jednotlivých evropských zemích od roku 1945 do 1. poloviny 50. let. Českému centru Soul jakožto iniciátorovi celé akce se dostalo té pocty, aby festival zahájilo projekcí dvou českých filmů – Tmavomodrý svět a Habermannův mlýn. Pro neočekávaně velký úspěch se organizátoři rozhodli pokračovat v pořádání festivalu každoročně. Smyslem festivalu však není pouze filmová projekce, ale skrze kinematografii seznámit místní obecenstvo s nedávnou historií či současným děním v jednotlivých evropských zemích, vyvolat veřejnou diskusi nad aktuálními tématy, jež mohou sdílet jak Evropané tak Korejci a přispět tak k vzájemnému porozumění. Projekcím předcházejí krátké přednášky vedené odborníky z nejrůznějších oborů. Druhý ročník festivalu se věnoval tématu aktuálnímu i v Koreji – migraci.  Českou republiku prezentoval slavný snímek Jana Hřebejka Pelíšky. V minulém roce pak festival navázal na konání 1. ročníku Bienále architektury a urbanismu v Soulu a uvedl 7 dokumentárních a 1 celovečerní film zabývající se otázkami urbanismu, životního prostředí, udržitelného rozvoje či gentrifikace.    

Letošní ročník festivalu pod názvem „1968: A Year of Change“ připomíná bouřlivé události tohoto roku. V rámci festivalu bude uvedeno celkem 9 filmů z České republiky, Francie, Itálie, Maďarska, Německa, Velké Británie, Španělska a Švédska. Festival zahájí film francouzského režiséra Jean-Luca Godarda „La Chinoise“ a maďarská komedie „Made in Hungária“ režiséra Gergely Fonyóa, který se festivalu také osobně zúčastní. Kromě toho se mohou diváci těšit na další filmy světoznámých režisérů – společenské drama španělského režiséra Carlose Saury „Cria cuervos“, experimentální snímek Ingmara Bergmana „Persona“ či převratné dílo Stanleyho Kubricka „2001: A Space Odyssey“. V korejské premiéře festival představí dva německé snímky „Die Legende von Paul und Paula“ a „Ich bin ein Elefant, Madame“ nabízející pohled na zcela odlišnou situaci společnosti v SRN a NDR. Do výběru celovečerních filmů byl také zařazen dokumentární snímek italského režiséra Francesca Munziho „Assalto al cielo“, který prostřednictvím archivních záběrů zachycuje studentské nepokoje v Itálii mezi lety 1967 – 1977. Celý festival zakončí korejská premiéra úspěšné komedie Petra Nikolaeva Báječná léta pod psa jako připomínka událostí Pražského jara a následné invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.   

 

Místo konání:

Historické muzeum hl. m. Soulu

Datum:

1.12.2018 16:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala