Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2014

Literární večer: Petra Hůlová

V březnu zavítá do Soulu úspěšná mladá spisovatelka Petra Hůlová. Při této příležitosti se 25. března uskuteční setkání se studenty češtiny na Korejské univerzitě zahraničních studií v rámci mimopřednáškového programu Česká kavárna. Následující den, 26. března, proběhne v ČC Soul literární večer, který poprvé představí dílo Petry Hůlové korejské veřejnosti. Autorské čtení nabídne ukázky z románu Umělohmotný třípokoj (2006), který získal cenu Jiřího Ortena, a Čechy, země zaslíbená (2012), jež je zatím posledním autorčiným dílem. Ukázky zazní jak v češtině, tak v korejštině.

Petra Hůlová se ve svých třiadvaceti letech proslavila takřka přes noc svou prvotinou Paměť mojí babičce. Román, který vyšel v roce 2002 a v roce 2009 byl vydán v angličtině, zachycuje životy tří generací mongolských žen. Za tuto knihu byla autorce udělena literární cena Magnesia Litera v kategorii Objev roku, dílo zároveň získalo prvenství v anketě Kniha roku Lidových novin. V dnešní době se Hůlová řadí mezi nejzajímavější mladé evropské spisovatele. Doposud napsala sedm románů a její díla jsou překládána do angličtiny, francouzštiny, němčiny, italštiny či polštiny. Její spisovatelská činnost bude korejskému publiku představena poprvé. Pro tuto příležitost byly vybrány dva romány – Umělohmotný třípokoj (2006), který získal Cenu Jiřího Ortena, a Čechy, země zaslíbená, v současné době autorčin poslední román.

Anotace k Umělohmotnému třípokoji
Vyprávění zachycuje zpověď stárnoucí prostitutky, která bilancuje svůj život, vzpomíná na to, co prožila, a místy s humorem a nadsázkou líčí svá léta strávená vykonáváním nejstaršího řemesla. Umělohmotný třípokoj ale není ani tak obscénní čtení pro pány, jako spíš výborná zábava, i když po prvních stránkách se nedůvěřivě ptáte, jestli si z vás autorka nestřílí.

Anotace k Čechy země zaslíbená
Ukrajinská hlavní hrdinka přijíždí do Čech, aby si vydělala. Vyprávění se pokouší vyrovnat se se stereotypy, týkajícími se jak Ukrajinců, českých zaměstnavatelů a neziskových organizací, tak žánru „gastarbeiterského románu“, který životy svých hrdinů často redukuje na boj za slušnou materiální existenci a rodinné štěstí.

Místo konání:

17, Gyeonghuigung 1-gil, Jongno-gu, Seoul, 03176 Republic of Korea
03176 Soul
Korejská republika

Datum:

26.3.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala