Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.7.2013 - 30.9.2013

Na sever a na jih od 38. rovnoběžky

Obě část Korejského poloostrova jak je v 50. letech viděli čeští fotoamatéři - členové Dozorčí komise neutrálních států. Výstava bude otevřena u zvláštní příležitosti 60. výročí uzavření příměří, které ukončila Korejskou válku v roce 1953.

Vzhledem k tomu, že v kontingentech Československé dozorčí komise neutrálních států sloužilo v prvních pěti letech po uzavření příměří v roce 1953 kolem 500 Čechů a Slováků, není překvapující, že řada z nich si s sebou přivezla vlastní fotoaparát. Můžeme se pouze dohadovat, kolik Čechů a Slováků, kteří prošli dozorčí komisí v padesátých letech, skutečně fotografovalo, ale bylo jich zřejmě značné množství. Shodou šťastných okolností byli někteří z nich velmi zkušení fotoamatéři, používající nejen kvalitní fotoaparáty německé výroby, ale také vysoce kvalitní filmy Kodak. Kombinace nejlepších německých čoček, nejlepších amerických filmů a českého fotografického umu dala vzniknout snímkům, které - i po šedesáti letech od jejich vzniku – představují nejen hodnotné dokumenty, ale také skvělá fotografická díla.

Výstava byla vybrána a sestavena velvyslancem ČR v Korejské republice Jaroslavem Olšou jr. a obsahuje na 50 fotografií, vybraných z celkem více než 4 000 snímků od 21 různých fotografů. Fotografie, jež jsou tématicky i geograficky velmi pestré, nebyly nikdy předtím zveřejněny a jejich znovuobjevení bylo možné pouze díky projektu financovanému Ministerstvem zahraničních věcí ČR v letech 2008-10.

V návaznosti na tuto výstavu bude Soulským historickým muzeem (www.museum.seoul.kr) vydána kniha vybraných fotografií Československé dozorčí komise neutrálních států z padesátých let minulého století.

Místo konání:

17, Gyeonghuigung 1-gil, Jongno-gu, Seoul, 03176 Republic of Korea
03176 Soul
Korejská republika

Datum:

Od: 3.7.2013
Do: 30.9.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala