Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.11.2019

Ucho

Na zahájení fotografické výstavy Pád železné opony organizované Velvyslanectvím ČR v Soulu u příležitosti 30. výročí sametové revoluce uvede České centrum Soul v korejské premiéře trezorový snímek Ucho, který natočil Karel Kachyňa podle scénáře Jana Procházky v roce 1970.

Film Ucho patřil k těm zapovězeným titulům, které ležely na dně pomyslného trezoru vůbec nejhlouběji. Jednak proto, že jméno spisovatele Jana Procházky se nesmělo veřejně vyslovit, jednak proto, že film s přibývajícím časem kupodivu stále nabíral na aktuálnosti. Do distribuce se dostal až po listopadu 1989, premiéru v kinech měl v červnu 1990. Jde o komorní psychologické drama, v němž se objevují prvky satiry, frašky, grotesky, kriminálního filmu a dokonce i momenty hitchcockovského ladění. 

I mezi prominenty v padesátých a šedesátých letech platilo heslo "Důvěřuj, ale prověřuj". Proto i ve vilách ministrů a dalších vysokých státních funkcionářů byla instalována "ucha" - odposlouchávací zařízení, kterými mohla Státní bezpečnost kontrolovat tyto lidi i v jejich intimním soukromí. Výsledkem byla nejistota, bezvýchodnost a strach. To vše ve vrchovaté míře prožívají ministerský náměstek Ludvík a jeho žena Anna, které výborně ztvárnili herci Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová.

Děj filmu se odehrává během jedné noci poté, co se hlavní protagonisté vrátí domů ze společenského večírku tehdejší politické smetánky. Zatímco lehce společensky unavená Anna je v dobré náladě, Ludvík postupně nabývá podezření, že v domě někdo byl a nainstaloval tam odposlouchávací zařízení. Rekapituluje, co na večírku dělal, co všechno říkal a celou noc prožije ve strachu, že si pro něj přijede Státní bezpečnost, která již předtím zatkla jeho šéfa a kolegy.

Film umně dávkuje atmosféru strachu tehdejšího totalitního režimu, pro něj typickou vrtkavostí osudu a nejistoty vlastní existence, stejně jako snahu nevybočovat z řady a neprotivit se výše postaveným ve státní hierarchii. Černobílé, „film noir“ pojetí kamery a znepokojivé hudební pozadí dodávají filmu působivou, až téměř strašidelnou atmosféru.

Kdy:

15.11.2019 16:15

Kde:

The Asan Institute for Policy Studies
11, Gyeonghuigung 1ga-gil, Jongno-gu, Seoul
www.asaninst.org

Vstup:

zdarma

Rezervace:

České centrum Soul

Joori Song: T: 02-6272-0002

                   E: song@czech.cz   

 

 

Místo konání:

11 Gyeonghuigung 1Ga-Gil, Jongno-Gu, Seoul, Korea

Datum:

15.11.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala