Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.11.2019 - 30.11.2019

Wind of Change

Již 5. ročník Filmového festivalu EUNICu pod názvem Wind of Change představí celkem 8 evropských filmů, jež zachycují historicky významné události, jež sehráli významnou roli při utváření či naopak zachování jednotlivých evropských států.

Do Soulu se vrací oblíbený Filmový festival EUNICu, pod názvem Wind of Change. Českou republiku bude prezentovat film Anthropoid britského režiséra Seana Ellisa, který zachycuje atentát na Reinharda Heydricha. V reakci na tento demonstrativní čin Velká Británie odvolala Mnichovskou smlouvu a přislíbila obnovení Československa v jeho původních „předmnichovských“ hranicích.

Filmový festival EUNICu začal v Koreji v roce 2015 původně jako jednorázová akce, kterou členové korejského clusteru a Historické muzeum hlavního města Soulu uspořádali u příležitosti 70-letého výročí konce 2. světové války. 

Letošní ročník festivalu pod názvem „Wind of Change“, bude připomínat historicky významné události, jež sehráli významnou roli při utváření či naopak zachování jednotlivých evropských států. V rámci festivalu bude uvedeno celkem 8 filmů z České republiky, Německa, Slovenska, Polska, Švédska, Maďarska, Francie a Itálie.
Festival zahájí film francouzského režiséra Hannese Stöhr „Berlin is in Germany“ a česko-britské drama „Anthropoid“ režiséra Seana Ellise. Kromě toho se mohou diváci těšit na další filmy světoznámých režisérů – společenské drama polského režiséra Jana Komasy
Warsaw 44“, dokumentární snímek Mikaela Hedlund „The Swedes in the Korean War“ či dílo Gábora Herendiho „Kincsem - Bet on Revenge“.

Festival představí i snímek „A Prominent Pacient“ slovenského režiséra Julia Ševčíka či "Farewell, My Queen" francouzského režiséra Benoit Jacquot. Do výběru byl také zařazen i snímek italského režiséra Maria Martoneho „We Believed“. 

 


 

Promítací plán

Datum Čas Země Titul Režie
9.11. 13:00 Germany Berlin is in Germany  Hannes Stöhr 
  16:00 Czech / UK Anthropoid Sean Ellis 
16.11. 13:00 Poland Warsaw 44  Jan Komasa 
  16:00 Sweden The Swedes in the Korean War  Mikael Hedlund 
23.11. 13:00 Hungary Kincsem - Bet on Revenge  Gábor Herendi 
  16:00 Slovakia A Prominent Pacient  Julius Ševčík 
30.11. 13:00 France Farewell, My Queen  Benoit Jacquot 
  16:00 Italy We Believed  Mario Martone 

 

Všechny filmy jsou promítány v původním znění s korejskými titulky.

 


 

Anthropoid, rež. Sean Ellis (ČR, UK)

Snímek Anthropoid vychází z výjimečného skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Heydrich byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím nejvýznamnějším mužem Třetí říše, hlavním strůjcem Konečného řešení a vůdcem nacistických okupačních sil v Československu. Vražedná a brutální vláda tohoto muže, přezdívaného "pražský řezník", přiměla spojenecké síly v Londýně k naplánování přísně tajné mise s kódovým označením Operace Anthropoid, která se měla navždy zapsat do historie.

Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí musejí v nacisty okupovaném a uzavřeném městě přijít na způsob, jak spáchat atentát na Heydricha, muže, kterého řada lidí vnímala jako Hitlerova přirozeného pokračovatele a nástupce. (Falcon)

Filmová recenze zde

Filmový trailer


  

 

 


 

 

 

Plakát ke stažení

Místo konání:

55 Saemunan-ro, Jongno-gu, Seoul 03177, Korea

Datum:

Od: 9.11.2019
Do: 30.11.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala