Výroba vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček v Poniklé byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Tradice výroby skleněných perliček započala v Poniklé v Podkrkonoší na konci 19. století. Řemeslo se zde velmi rychle rozšířilo a výrobou foukaných perlí se často živily celé rodiny. Již na počátku 20. století působilo ve vsi na 400 výrobců. Skleněné perličky našly široké uplatnění při výrobě bižuterie a zdobení oděvů. V roce 1912 se z nich také začaly vyrábět vánoční ozdoby. Ve 20. – 30. letech minulého století zažila jejich výroba velký rozkvět a ozdoby se začaly vyvážet do celého světa. Dnes je však jediným výrobcem na světě rodinná firma Rautis, která navázala na společnost založenou Stanislavem Hornou v roce 1902. Při výrobě skleněných perliček i vánočních ozdob zachovává tradiční technologické postupy, které se zde předávaly z generace na generaci po více než 100 let. V současné době má ve své nabídce na 20 000 vzorů vánočních ozdob, z nichž některé pocházejí ještě z počátku minulého století.
Tradiční výroba vánočních ozdob ze skleněných perliček byla nominována na zápis do seznamu světového dědictví již v roce 2018. Uspěla však až o dva roky později a po slováckém verbuňku, masopustních průvodech na Hlinecku, sokolnictví, jízdě králů, loutkářství a modrotisku se tak stala již sedmou českou položkou na reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Devatenáct výzkumných institucí z celého světa včetně ČR se spojilo v rámci konsorcia IMPC (International Mouse Pheno...
Tento rok se koná již 49. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Tato soutěž pořádaná Památníkem Lidice j...