12 světů & Česká zima

01. 12. 2020 28. 02. 2021 there is books

České centrum Soul a soulské knihkupectví there is books připravily pro návštěvníky prodejny koutek současné české literatury pro děti. Návštěvníci zde mohou zhlédnout mini verzi výstavy 12 světů, která v kurátorském výběru literárního a výtvarného kritika Radima Kopáče prezentuje 12 současných českých ilustrátorů komiksu a knížek pro děti. Zaměřuje se na autory mladší a střední generace oceňované kritikou i samotnými čtenáři nejen doma ale i v zahraničí. Návštěvníci se tak mohou blíže seznámit s tvorbou Davida Böhma, Pavla Čecha, Dana Černého, Lucie Dvořákové, Renáty Fučíkové, Venduly Chalánkové, Lucie Lomové, Galiny Miklínové, Lenky Jasanské, Petra Nikla, Jaromíra Plachého a Vhrsti. Každý z autorů velmi originálním a od jiných umělců naprosto odlišným způsobem vytváří zcela nový svět plný fantazie, do kterého mohou prostřednictvím výstavy nahlédnout i ti nejmenší čtenáři.

V knihkupectví there is books si mohou návštěvníci také prohlédnout celou řadu knih vybraných autorů. I pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny malé dárky – originální pohlednice moravské výtvarnice Venduly Chalánkové, které si mohou děti orazítkovat a dotvořit dle vlastní fantazie. Atmosféru expozice zpříjemňuje vánoční výzdoba. Výstava je navíc doplněna o ilustrace z projektu Česká zima, které vytvořili studenti z Ateliéru mediální a didaktické ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzitě v Plzni pod odborným vedením renomované české výtvarnice, spisovatelky a ilustrátorky Renáty Fučíkové.

Výstavní projekt 12 světů navazuje na úspěšnou putovní výstavu 11 světů uvedenou v Muzeu hlavního města Prahy již v roce 2012. Poměrně dlouhý časový odstup byl důvodem k aktualizaci obsahu a vytvoření nové výstavy. Kurátorem výstavy je literární a výtvarný kritik Radim Kopáč (1976), jenž je autorem řady publikací věnujících se dějinám literatury a kultury. V Koreji byla výstava již uvedena na Mezinárodním knižním veletrhu v Soulu, v Knihovně informací a kultury Dogok, Gyeongui Line Book Street a My Art Museum v Soulu či BRT Galerii ve městě Sedžong.

Ilustraci původní české knihy pro děti proslavili ve světě takoví autoři jako Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Miroslav Šašek, Jiří Trnka, Štěpán Zavřel nebo Helena Zmatlíková. Jak je tomu však dnes? Jaká je nová generace ilustrátorů, z nichž se každý svým originálním stylem vyrovná zvučným jménům umělců generace předešlé? Kteří čeští ilustrátoři slaví úspěch doma i v zahraničí? Určitě mezi ně patří dvanáctka autorů zahrnutá ve výběru výstavy. Co jméno, to vlastní výraz realizovaný v řadě knižních publikací ceněných kritikou i čtenáři. Co autorské dílo, to specifický svět míst, postav a dějů vyjádřených nejen slovem a obrazem, ale i ve spojení s dalšími médii jako film, performance, hudba, divadlo či fotografie. Jako příklad můžeme uvést filmové zpracování Lichožroutů Galiny Miklínové nebo komiksového alba Anča & Pepík  Lucie Lomové či všestranné tvůrčí aktivity Petra Nikla propojující slovo s obrazem, akcí a zvukem. 

Výstava 12 světů představuje práci dvanácti současných českých ilustrátorů a autorů komiksu mladší a střední generace, kteří se ve své tvorbě zaměřují na literaturu pro děti a mládež. Uvedení autoři patří mezi hvězdy svého oboru slavící úspěch u kritiky i čtenářů a čím dál častěji také v zahraničí. Každý z nich má jedinečný rukopis, každý vytváří svůj vlastní svět. Račte vstoupit, protože kolik světů znáš, tolikrát jsi člověkem.

Místo konání události
Partneři této události

Informace o události

  • Název události: 12 světů & Česká zima
  • Datum: 01. 12. 2020 28. 02. 2021
  • Místo konání: there is books
  • Adresa: 27 Dohwa 2-gil, Dohwa-dong, Mapo-gu, Seoul, Korejská republika

Podobné události